همه شما می‌دانید CPU چیست. «پروسسور واحد مرکزی» در حقیقت ترجمه عبارتی است که حروف مخفف آن می‌شود سی‌پی‌یو.
یعنی همین مغز اصلی سیستم کامپیوتر که در یک جا متمرکز شده است.

احتمالا عبارت GPU هم به گوشتان خورده. که اگر بجای centeral بگذارید graphic می‌شود پردازشگر واحد گرافیکی.

یعنی همان پروسسوری که روی کارت گرافیک کامپیوتر شماست و وظیفه پردازش و ارائه تصویر را بر عهده دارد.

اما APU دیگر چیست؟

 

در قدیم اگر به گوشتان رسیده باشد، می‌گفتند این کامپیوتر دارای گرافیک آنبورد است. و منظور هم این بود که بجای اینکه یک کارت گرافیکی مجزا روی بورد نصب شده باشد، یک چیپ کوچک روی مادربورد نصب است که دیگر نیازی به کارت گرافیک نداشته باشد.

و واضح بود که این گرافیک خیلی ضعیف‌تر از حالتی خواهد شد که کارت گرافیک در سیستم وجود داشته باشد. چنین گرافیک حتی مموری اختصاصی هم نداشت و از رم سیستم برای خودش برمی‌داشت.

اگر اخیرا لپ‌تاپ خریده باشید یا به بازار لپ‌تاپ سری زده باشید، شنیده‌اید که می‌گویند گرافیک این لپ‌تاپ، اینتل است.
و باز، گرافیکی را در بازار به این نام عنوان می‌کنند که گرافیک ضعیفی باشد. و اگر گرافیک قوی‌ای باشد، می‌گویند کارت مثلا جیفورس دارد.
اما گرافیک اینتل دیگر چیست؟

حقیقت این است اخیر اینتل، درون سی‌پی‌یو‌هایی که عرضه می‌کند، یک جی‌پی‌یو هم کار گذاشته است که می‌تواند کار گرافیک را مستقلا انجام دهد. در این حالت، سیستم شما نه به کارت گرافیک احتیاج خواهد داشت و نه لازم است مادربورد شما یک گرافیک آنبورد داشته باشد تا شما از آن تصویر گرافیکی بگیرید.

در نسل اول این جی‌پی‌یوها، گرافیک خیلی ضعیفی وجود داشت. به این معنی که هم پردازشگر با فرکانس پایینی قرار گرفته بود؛ و هم مموری که به کار می‌گرفت، نهایتا به 1 گیگ می‌رسید.

اگر به مدل‌هایی که اینتل برای سری «آی» عنوان می‌کند، نگاه کرده باشید؛ نسل اول این سی‌پی‌یو‌ها عددی سه رقمی را یدک می‌کشیدند. مثلا می‌گفتند این i5-450 است.
در نسل دوم این سری، یک عدد 2 به شماره مدل اضافه شد. یعنی یک عدد چهار رقمی درست شد مثلا: i5-2450 که در این نسل دوم، GPU قرار داده شده بود که ضعیف بود.
در نسل سوم که مثلا به این صورت است: i5-3450 یک جی‌پی‌یو گذاشته شده که قوی است.
این سری از GPU هم فرکانس بالایی مثلا در حدود 600 مگاهرتز دارد. و هم تا 4 گیک مموری را زیر نظر می‌گیرد.

در این سری از سی‌پی‌یوهای اینتل، دیگر نیازی به یک کارت گرافیک وجود ندارد. بلکه خود جی‌پی‌یوی داخل سی‌پی‌یو به اندازه یک کارت گرافیک خیلی خوب، کارآیی دارد. یعنی به قول بازار، به درد گیم‌خورها هم می‌خورد.

برگردیم سر سوال اصلی این یادداشت:بله! به نوعی از CPU که درون خودش یک GPU داشته باشد، گفته می‌شود: APU. 

پس وقتی می‌گوییم این یک اِی‌پی‌یو است، یعنی یک مجتمع است از سی‌پی‌یو و جی‌پی‌یو به همراه هم.نوشته شده در تاریخ 5 مهر 91    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: اطلاعات مفید،     | سوال؟()