همانطور که می‌بینید پویاکام تعدادی وبلاگ عرصه آی‌تی را در کناره خود پیوند کرده‌ است.
اما چند وقتی است تعدادی از آنها انسان را ناامید کرده‌اند. 

وبلاگ‌های فارنت، نارنجی و زومیت انگار تبدیل شده‌اند به بروشور تبلیغاتی شرکت‌های تولید‌کننده موبایل و تبلت! و این وبلاگ‌ها، گویی تبلیغات‌چی‌های مجانی این کالاهای مصرفی شده‌اند!

این‌ها که اسمش آی‌تی و کامپیوتر نشد! یک شاگرد مغازه در پاساژ موبایل علاءالدین از شما مسلما بیشتر می‌داند!

 

و مگر چند درصد مردم این قدر بودجه می‌توانند خرج خرید موبایل‌شان بکنند که شما تازه‌ترین و گران‌ترین محصولات نوکیا و اپل و سامسونگ را دم‌به‌دم به آنها گزارش می‌کنید؟ چند درصد مردم موبایل‌های یک میلیون تومانی درجیب دارند؟!

اما درصد بالایی از مردم یک پی‌سی ارزان‌قیمت در خانه دارند. و هنوز بسیاری‌شان از زیر و بم همین ویندوز هم سر درنمی‌آورند. و مسلما بسیاری مطالب آموزنده و کارآ می‌توان در مورد کامیپوتر به آنها آموخت.

کلید واژه‌هایی که گوگل به وبلاگ پویاکام می‌فرستد، خبر از بی‌اطلاعی درصد بالایی از مردم از بدیهیات عرصه کامپیوتر دارد. و در این میان چرا وبلاگ‌های معروف، تبدیل شده‌اند به بازاریاب بی‌جیره و مواجب شرکت‌های سطح پایین بین‌المللی؟

مسلما سامسونگ و اچ‌پی و امثالهم از نظر علمی جایی در دنیا ندارند. اینها تولید کننده کالاهای پایین هرم مصرفی بازار هستند. نه سی‌پی‌یو می‌سازند و نه حتی رَم! بلکه همه چیز را سرهم‌بندی می‌کنند و به بازار می‌فرستند. حالا چرا ما داریم برای این کالاهای مصرفی، خودکشان می‌کنیم؟ و مردم بعضا فقیرمان را به خرید این اجناس بنجل جهانی تحریک می‌کنیم؟

اگر ما به عنوان وبلاگ‌نویس برای خودمان رسالتی قائل هستیم، آن باید آموزش مردم باشد. و اگر بعضی همه همّ و غم‌شان شده جلب آگهی و درآمد از این عرصه؛ که اصلا حرفی‌ باقی نمی‌ماند.
در این میان جایگاه وبلاگ گویا‌آی‌تی کمی بهتر است. و مطالب فنی زیادی می‌توان در آن یافت. وبلاگ یک‌پزشک هم که نیمه‌فنی و نیمه‌ادبی است.

  نارنجی

به هر حال خوشحالیم که پویاکام از این بازی مسخره دور مانده و امیدواریم همیشه در خدمت علم و فن - در حد توانش - باقی بماند.

همین جا اعلام کنیم با خبر شدیم روت کردن تبلت کیندل‌فایر سخت است. و با جستجویی که در اینترنت انجام دادیم، متوجه شدیم تقریبا هیچ منبع فارسی برای اینکار وجود ندارد.

پویاکام در حال کار بر روی یک نمونه کیندل‌فایر است. و در صورت موفقیت در روت کردن و همچنین اضافه کردن زبان فارسی به این تبلت، نیتجه را در یک یادداشت مفصل منتشر خواهد کرد.
منتظر این آموزش ساده‌ی ما باشید!


مطالب پیشنهادی:

 

نوشته شده در تاریخ 18 شهریور 91    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: مطالب حاشیه‌ای،     | نظر ()