همه می‌دانیم که لپ‌تاپ‌ها برای موس، دیوایسی دارند به نام تاچ‌پد. که با گرداندن انگشت روی آن، می‌توان موس را حرکت داد.
اما اخیرا تاچ‌پدهایی عرضه شده که بسیار مجهز عمل می‌کنند. که در اینجا نگاهی به آنها می‌اندازیم.

این تاچ‌پدها، توان تشخیص چند سرانگشت را دارند. یعنی علاوه بر یک انگشت که کار حرکت نشانگر موس را انجام می‌دهد، شما می‌توانید دو انگشت‌تان را به هم بچسبانید و روی تاچ‌پد حرکت دهید. در این حالت عمل اسکرول کردن را انجام می‌دهد. یا با عمل موسوم به نشگون گرفتن، می‌توان صحفه را زوم کرد. یا می‌توان روتیت کرد.

همچنین اثر سه انگشت هم دارد که معانی خاصی دارد. مثلا با ضربه زدن سه انگشت، عمل راست‌کلیک تعریف می‌شود. و به حرکت سه انگشت‌‌ به سمت بالا، مای‌کامپیوتر باز می‌شود.

کار با این تاچ‌پدهای مولتی‌تاچ، بسیار لذت‌بخش است. کاربر نیازی ندارد دم به دم به کلیدهای راست و چپ آن دست ببرد. تا چپ‌کلیک و راست‌کلیک تعریف شود. مخصوصا اسکرول کردن، خیلی مورد نیاز است.

ما در معرفی این لپ‌تاپ هم گفتیم که این یکی از نمونه‌هایی است که به این تاچ‌پد مجهز است. که در بازار ایران هم بیش از یک سالی است موجود می‌باشد. 

کار با این تاچ‌پدها دیگر کاربر را بی‌نیاز میکند که به موس‌های عادی وابسته بماند. چرا که خیلی بهتر از یک موس معمولی عمل می‌کند.

به شما عمیقا توصیه می‌کنم اگر خواستید زمانی یک لپ‌تاپ بخرید؛ حتما به فروشنده تاکید کنید نمونه‌ای را می‌خواهید که تاچ‌پدش بصورت مولتی‌تاچ باشد.


 Tabligh


نوشته شده در تاریخ 6 شهریور 91    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: اطلاعات مفید،     | نظر()