یکی از دوستان پرسیده بود برای اینکه تمام پهنای باند خط اینترنتی‌مان را به دانلود فایلی که نیاز داریم، اختصاص دهیم؛ باید چه کنیم؟
و من در اینجا به این سوال، جواب تقریبا مفصلی می‌دهم.

باید جوابم را بصورت شگفت‌آوری شروع کنم: شما حتی می‌توانید بیشتر از پهنای باندتان را به دانلود یک فایل اختصاص دهید!‌‌‌

چطور؟ اکنون برایتان توضیح می‌دهم.

وقتی شما در مرورگرتان در حال دیدن صفحاتی هستید؛ این برنامه‌‌ی مرورگر است که در حال دانلود کردن پی‌درپی فایل‌های مختلف است تا با آمدن روی کامپیوتر شما، یک صفحه را با همه صفحه‌بندی و عکس و تفصیلات، جلوی شما بگذارد. یعنی فایل HTML بصورت مجزا دانلود می‌شود. فایل عکس بصورت مجزا دانلود می‌شود. و تک‌تک این فایل‌ها سرانجام بوسیله خود برنامه مرورگر شما به هم چسبانده شده و یک صفحه وب را جلوی شما می‌گشاید.

حال اگر چند صفحه (تب) را با هم باز کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

در این حالت، مجمومه‌ای از فایل‌ها، فرمان دانلود شدن دریافت می‌کنند. اما اینکه کدام زودتر برسد و کدام نسبت به دیگری اولویت خواهد داشت؛ بسته به سرعت جواب دادن سروری است که آن فایل‌ها باید از آنجا بیاید. چرا که مرورگر شما همه را با یک اولویت درخواست کرده است. و چنانچه می‌بینید ممکن است اول صفحه سومی که شما باز کرده‌اید کامل شود، بعد صفحه اول؛ و بعد صفحه دوم.

حتی اگر در این مجموعه از لود شدن، به خط اینترنتی‌تان و سرعت آن نگاهی بیاندازید، متوجه می‌شود در تمام این مدت حتی از تمام پهنای باند شما استفاده نشده است. خط شما بصورت نصفه و نیمه در حال کار بوده است.

حال برگردیم به سوال اصلی این یادداشت.

برنامه‌های وجود دارد که شما می‌توانید مدیریت و اعمال دانلود کردن فایل‌هایتان را به آنها بسپارید. این برنامه‌ها امتیازات فراوانی دارند. اما مهمترین امتیازشان همان استفاده تمام عیار از پهنای باند شماست. یعنی این برنامه‌ها نه فقط به سرورها فرمان ارسال سریع فایل‌ها را می‌فرستند، بلکه با قطعه‌قطعه کردن یک فایل به چندین بازه مختلف،‌ مثلا 8 فرمان ارسال می‌فرستند. و اگر سه تا از این فرمان‌ها در سرور یا در طول خط ارسالی گیر کند؛ و جوابی دریافت نکند، به جای اینکه کل پروسه ارسال فایل برای لحظاتی متوقف شود؛ سریعا درخواست دیگر جواب می‌گیرد. و در این محدوده است که بصورت شگفت‌آوری شما مشاهده می‌کنید حتی از پهنای باندتان هم بیشتر در حال مصرف هستید! چرا که این برنامه چندین ارسال را با هم دریافت می‌کند و گاهی جمع این دریافت‌ها از پهنای باند هم یکی‌دو کیلوبایت بیشتر می‌شود.

یکی از این برنامه‌ها که مایکروسافت عرضه کرده است،‌‌ برنامه internet download manager است. و ما این برنامه را در پایان همین یادداشت برای دانلود شما گذاشته‌ایم.

پس از نصب این برنامه، علاوه بر این که شما یک لینک دانلود را مستقیما می‌توانید به این برنامه بدهید، این برنامه بصورت اتوماتیک هم، هر گاه شما در هر مرورگری باشید و بخواهید فایلی را دانلود کنید؛ سریعا این برنامه احضار می‌شود و در صورت موافقت شما،‌‌ شروع می‌کند به دانلود.


شما در بخش آپشن می‌توانید دو کلید را تعریف کنید که هر گاه روی یک لینک دانلود کلیک کردید، این برنامه حتما و قبل از هر دانلودر دیگری شروع کند به دانلود؛ و یا اینکه این برنامه اصلا دخالت نکند و مثلا بگذارد خود مرورگر شما دانلود عادی خودش را انجام دهد. چنانچه در شکل می‌بینید من در اینجا تعریف کرده‌ام که هر گاه موقع کلیک روی یک لینک، کلید Alt را هم نگه‌داشته باشم، این برنامه دخالت نکند. و هرگاه کلید Alt+Ctrl را هم هنگام کلیک نگه داشته باشم، این برنامه زودتر از هر برنامه دانلودر دیگری، شروع کند به دانلود و اجازه کار به برنامه دیگری را ندهد.

برای باز کردن پنجره فوق، در بخش آپشن، در عکس 1 باید روی کلید keys کلیک کنید.

شما در همین بخش (شماره 1) می‌توانید مرورگرهایی را که می‌خواهید IDM (یعنی اینترنت دانلود منیجر) در آنها بصورت اتوماتیک احضار شود، اضافه کنید. همچنین انتخاب کنید که برنامه همراه با بالا آمدن ویندوز؛ شروع به کار کند یا نه.در عکس شماره 2 ، شم
ا وارد قسمت تیپ فایل‌ها می‌شوید. یعنی فرمت‌هایی از فایل را که دوست دارید IDM آنها را بشناسد و شروع کند به دانلود. اگر فرمتی از فایل را نیاز داشتید که در لیست فعلی اینجا نبود، می‌توانید آن را تایپ کرده و اضافه کنید. 

در عکس شماره 3 شما پوشه‌ای را می‌توانید تعریف کنید که همیشه فایل‌هایی را که IDM دانلود می‌کند، در آنجا ذخیره شود. و شما مرتبا دنبال فایل‌های دانلود شده خودتان نگردید. و یا مثلا اگر در یک درایو به اندازه کافی جای خالی ندارید؛ درایوی را که به فضای دیتای خودتان اختصاص داده‌اید و جای زیادی دارد؛ برای این پوشه تعریف کنید. مثلا من در درایو D پوشه‌ای را تعریف کرده‌ام به اسم down. شما هم هر اسم دیگری می‌توانید بگذارید.

در عکس شماره 4 هم شما همان بخش‌بندی را که قبلا توضیح داده‌ام، می‌توانید زیاد یا کم کنید. اول خط اینترنتی‌تان را نسبت به اینکه دایل‌آپ باشد یا ای‌‌دی‌اس‌ال یا هر چیز دیگر، تعریف کنید. و پهنای باند را هم به برنامه بگویید. بعد قطعه‌بندی را مشخص کنید. اگر از دایل‌آپ استفاده می‌کنید؛ قطعه‌بندی را بیشتر از 4 نکنید. چون اصلا استفاده نمی‌شود. و اگر خطتان زیر یک مگابیت است، 8 را تنظیم کنید. برای بالاتر از یک مگابیت هم عدد 16 مناسب است.

اما وقتی شما دانلود را شروع می‌کنید؛ پنجره ثانویه‌ای از برنامه باز می‌شود که نشان می‌دهد فایل در حال دانلود است.

این پنجره علاوه بر اینکه فعال بودن دانلود را به شما نشان می‌دهد؛‌ سرعت نهایی دانلود را هم به شما می‌گوید. همچنین به شما میگوید که آیا این فایل و سرور آن به شما اجازه می‌دهد دانلود را الان متوقف کرده و بعد ادامه‌اش را پی بگیرید یا نه. در پایان همین پنجره است که شما yes و no را می‌‌توانید ببینید. که اگر جواب مثبت باشد؛ یعنی چه خودتان برنامه را الان ببندید و cancel کنید، و چه به عللی مثلا کامپیوترتان خاموش شود؛ بعدا ادامه این فایل را می‌توانید دانلود کنید و نیازی نیست از ابتدا فایل را برای دانلود بگذارید.

همچنین در همین پنجره شما آن چندین قطعه مجزا شده فایل را هم می‌توانید مشاهده کنید. که برای اینکار کلید show details را باید بزنید.

شما در همین پنجره می‌توانید برای پهنای باندتان، محدودیت هم تعریف کنید. یعنی به برنامه بگویید برای دانلود کردن این فایل، مثلا تا نهایتا این مقدار از پهنای باند را مصرف کن. و بقیه را دست نزن تا من کار دیگری (مثل وبگردی‌ام را) انجام دهم.

همچنین همین جا می‌توانید به برنامه بگویید بعد از اتمام دانلود این فایل، کامپیوتر را خاموش کن.

برنامه IDM یک برنامه بی‌رقیب برای مدیریت دانلود است. سرعت غیرقابل رقابتی دارد. و استفاده از آن بسیار ساده است. اما متاسفانه رایگان نیست. و بعد از حدود دو هفته غیرفعال می‌شود. که شما در این حالت باید سریال برنامه را وارد کنید.

حجم فایل: 4.3 مگابایت

رمز فایل: pooyacom.ir


 Tabligh


نوشته شده در تاریخ 7 مرداد 91    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: برنامه مفید،     | دیدگاه()