امروز می‌خواهم یک برنامه عالی را بهتان معرفی کنم که در پاک کردن کامپیوترتان بسیار کارآ است. دوستی هم پرسیده بود سرعت لپ‌تاپش خیلی کم شده است. و باید چه کار کند.
این برنامه عملا دو کار انجام می‌دهد. اول اینکه عمل delete کردن را به طور کامل و امن انجام می‌دهد. به نحوی که از سوی افراد ثالث، قابل دسترسی و بازیابی نباشد. (ادامه...)

دومین کار هم اثری است که روی ویندوز شما می‌گذارد. یعنی وقتی مجموعه‌ای از فایل‌‌های زاید را از محیط هارد شما پاک می‌کند، عملا ویندوز دستش برای مانور بازتر می‌شود. و نتیجه این می‌شود که نفس تازه‌ای به جان ویندوز شما خواهد دمید.

برنامه ccleaner برنامه‌ای است که عمل پاک کردن را انجام می‌دهد. خوب است ابتدا یک توضیح مختصر و پایه‌ای در مورد پاک کردن هارد به شما بدهم.

وقتی شما یک فایل معمولی را (یا در مرحله دیگر، فایل‌های سیستم و رجیستری و اصولا هر دیتایی را) از هاردتان پاک می‌کنید، عملا دیتای موجود روی بیت‌های حافظه‌ی هارد پاک نمی‌شود. بلکه آدرس‌های رسیدن به آن دیتا است که پاک می‌شود. نتیجه این که خود آن دیتا همچنان در آن بخش هارد دیسک شما وجود دارد.

اما باید چه کرد که کاملا آن اطلاعات پاک شود؟ راه حل ساده است. یعنی همان کاری که این برنامه (و برنامه‌های مشابه) انجام می‌دهد.

این برنامه می‌آید و در همان نقاطی که آن فایل وجود داشته است، دیتایی ثانویه (و باطله) را دوباره‌نویسی می‌کند. پس آن بیت‌ها از دیتای جدید پر می‌شود. و دیتای قبلی کاملا از بین می‌رود.

اما مشکلی اینجاست و اینکه برنامه‌های بازیابی‌ای وجود دارد (ما یکی از این برنامه‌ها را در همین وبلاگ می‌گذاریم) که توان این را دارند حتی دیتایی را که به این نحو از بین رفته است، برگرداند.

پس باید چه کرد؟

برنامه ccleaner این مشکل را هم حل کرده است. یعنی شما می‌توانید در بخش تنظیمات این برنامه (این بخش را مفصلا توضیح خواهیم داد) به گونه‌ای عمل کنید که یک فایل فقط یک بار نباشد که با دیتای ثانویه جایگذاری می‌شود. بلکه 3 بار این کار را انجام دهد. یعنی سه بار دیتای آن نقاط ِهارد را پاک کند و باز پر کند و باز پاک کند. در این مرحله برنامه‌های بازیابی کمتری می‌توانند آن دیتا را برگردانند. حال شما می‌توانید امنیت را بالاتر ببرید و تنظیم کنید که 7 بار عمل جایگذاری دیتا انجام شود. در این حالت عملا فقط برنامه‌های خیلی گران‌قیمت توان بازیابی خواهند داشت. اما اگر شما عمل جایگذاری دیتا را روی 35 بار تنظیم کنید، از نظر تئوری هیچ برنامه بازیابی وجود ندارد که بتواند آن دیتا را بازگرداند.

اما باید توجه داشت اگر شما روی 35 بار تنظیم کنید، هر بار که می‌خواهید عمل پاک کردن ایمن را انجام دهید، هم وقت زیادی خواهد گرفت. و هم به هارد شما فشار خواهد آمد. پس عملا به صرفه است روی همان 1 بار یا 3 بار تنظیم کنید. مگر وقتی که مثلا می‌خواهید یک هارد را بفروشید. در این حالت بهترین گزینه همان 35 بار است تا اطلاعات شما به دست صاحب بعدی هارد نیافتد.

اما گفتیم کل هارد را هم می‌شود پاک کرد. یعنی شما با این برنامه علاوه بر پاک کردن یک فایل، می‌توانید محدوده‌ای از هارد را مشخص کنید که جدای از اینکه فایلی رویش هست یا خالی است، آن را با دیتای باطله جایگذاری کرده و جاروب کند. به این عمل گفته می‌شود: wipe. در این حالت این برنامه تمام یک درایو یا حتی تمام هارد شما را پاکسازی می‌کند. شما می‌توانید انتخاب کنید که تمام یک درایو پاکسازی شود، یا فقط مناطق خالی (که قبلا خالی نبوده اما الان دیتای قابل استفاده‌ای روی آن نقاط ندارید) پاکسازی کنید. ما این گزینه‌ها را با تصویر برای شما توضیح خواهیم داد.

حال جزء به جزء این برنامه را توضیح می‌دهم. پس به شکل هم دقت داشته باشید. لازم به ذکر است که شکل، متحرک است و به ترتیب توضیح ما در اینجا، عوض خواهد شد. مکان‌های ضربدر قرمز هم نقاط مشخصی است که قسمت‌های اصلی توضیح ما را نشان می‌دهد. (این ضربدر‌ها را ما گذاشته‌ایم. در خود برنامه وجود ندارد)

اصلی‌ترین بخش برنامه، بخشی است که شما به برنامه اجازه می‌دهید تمامی فایل‌های بی‌ارزش و دور ریخته‌شده را پاکسازی کند. و این نه فقط محیط recycle bin را شامل می‌شود، بلکه فایل‌های بی‌ارزش مربوط به اینترنت و temp ها و نظیر اینها را هم شامل می‌شود. پس برای اجرای این بخش، کافیست دکمه run cleaner را کلیک کنید.

cleaner

شما همچنین پیش از اجرای این بخش، می‌توانید تنظیم کنید که برنامه به سراغ کدام بخشها برود و آنها را پاکسازی کند. برای همین در تب windows می‌توانید تنظیمات کلی را انجام دهید و در تب application می‌توانید تنظیمات برنامه اضافی نصب شده در کامپیوترتان را مشمول پاکسازی کنید. یا خارج از این اعمال پاکسازی نمایید.

قسمت دومی که در تب عمودی سمت چپ برنامه وجود دارد؛ registery است. شما با رفتن به این بخش، می‌توانید رجیستری را پاکسازی کنید. و با fix کردن نابسامانی‌ها، سروسامانی به رجیستری بدهید. فایل‌ها و فولدرهایی که مربوط به برنامه‌های پاک شده است را پاکسازی کنید. و اینجا را خلوت کنید.

در بخش tools که در تب عمودی و قسمت سوم این تب است، شما می‌توانید وارد بخش‌های مختلفی بشوید. در قدم اول می‌توانید عمل uninstall را انجام دهید. یعنی برنامه‌هایی را که الان در کامپیوترتان دارید و می‌خواهید آنها را بردارید. که البته می‌دانید نظیر همین کار را در کنترل‌پنل ویندوز هم می‌توانید انجام دهید. اما آنچه ما آزمایش کردیم، شما با این برنامه خیلی سریعتر عمل آنینستال کردن را انجام می‌دهید.

سپس به بخش مهم wipe می‌رویم. یعنی همانجایی که برنامه بجای پاک کردن یک فایل یا چندین فایل مشخص، یک محیط را کلا پاکسازی می‌کند. همانطور که می‌بینید، شما در این بخش، می‌توانید درایوهایی را انتخاب کنید تا عمل پاکسازی در آنها انجام شود. همچنین می‌توانید تنظیم کنید که این عمل پاک کردن و جایگذاری چند بار انجام شود. یعنی همان 1-35 باری که قبلا در موردش حرف زدیم.

همچنین در همین بخش می‌توان تنظیم کرد که این عملیات، در بخش خالی یک درایو انجام شود؛ یا در کل درایو. واضح است اگر کل درایو را انتخاب کنید، تمامی اطلاعات موجود در آن درایو پاک خواهد شد. ما توصیه می‌کنیم حتما گزینه «free space only » را انتخاب کنید.

حالا به بخش option می‌رویم. در اینجا برخی گزینه‌ها را می‌توانید انتخاب کنید. مثلا در جایی که ما با ضربدر مشخص کرده‌ایم؛ می‌توانیم اجرای این برنامه را به یکی از گزینه‌های راست کلیک در recycle bin اضافه کنید. تا از همان جا مستقیما به این برنامه دسترسی داشته باشید.

در همین بخش آپشن است که می‌توانید برای عمل عمومی پاکسازی (یعنی همان بخش اصلی برنامه که فایل‌ها را پاکسازی ایمن می‌کند) مشخص کنید که چند بار تکرار کند.

و آخرین بخشی که توضیح می‌دهیم، در همین بخش آپشن است و قسمت کوکی. شما با ورود به این بخش می‌توانید مشخص کنید که کوکی‌های کدام سایت را، برنامه نگه دارد و کدام را مشمول پاکسازی کند.

در پایان می‌گویم این برنامه علاوه بر اینکه یک برنامه امنیتی است که از اطلاعات قبلی شما محافظت می‌کند تا دست کسی دیگر نیافتد ( و این کس دیگر می‌تواند کسی باشد که به هارد یا کامپیوتر شما دسترسی فیزیکی دارد یا کسی باشد مانند هکر که از طریق شبکه در کامپیوتر شما جاسوسی می‌کند) همچنین برای خود ویندوز هم مفید است. موجب می‌شود دور و بر ویندوز شما خلوت شود. و سرعت عملکرد آن را بهبود می‌دهد. و این می‌تواند جوابی باشد به آن بازدید کننده‌ای که پرسیده بود: چرا لپ‌تاپ من کند شده است؟

با این برنامه می‌توانید سرعت کار کامپیوترتان را بهبود ببخشید.

توصیه می‌کنم این برنامه را هر سه روز یکبار روی کامپیوترتان اجرا کنید. و هر ماه یکبار عمل wipe را انجام دهید.

این یک برنامه رایگان است که از لینک زیر می‌توانید دانلود کنید.

حجم فایل: 3.5 مگابایت 

فرمت فایل‌: rar

رمز فایل: pooyacom.irنوشته شده در تاریخ 21 تیر 91    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: برنامه مفید،     | بازخورد()