امروز می‌خواهم یکی از برترین‌های بازار لپ‌تاپ را به شما معرفی کنم.

اگر یادتان باشد در مطلبی که در مورد لپ‌تاپ i5 نوشته بودیم؛ گفته بودم توجه شدید به سی‌پی‌یو و بی‌توجهی به دیگر خصوصیات یک لپ‌تاپ کاری اشتباه است. و باید توجه داشته باشیم انتظار ما از یک لپ‌تاپ، کارهایی است که از یک کامپیوتر قابل حمل انتظار داریم؛ که در محل‌های مختلف برایمان انجام دهد....

و اکنون این یک لپ‌تاپ آرمانی است! لپ‌تاپی که سیستم چندان قوی ندارد. اما هر آنچه دارد، به درد یک کاربر می‌خورد. 
به علاوه چیزهایی که انحصارا دارد و در اغلب لپ‌تاپ‌ها یافت نمی‌شود.

این لپ‌تاپ زیبا و طلایی رنگ را شرکت تایوانی گیگابایت تولید کرده است. یک لپ‌تاپ 10 اینچی؛ سبک و بسیار کار‌آمد: Gigabyte T1005M

همانطور که در شکل می‌بینید؛ اولین خصوصیت آن که توی چشم می‌زند؛ مانیتور آن است. مانیتوری که می‌چرخد. و حتی تا زمانی که بصورت معکوس روی کیبورد قرار می‌گیرد، ادامه می‌یابد!
اما برای چی این مانیتور این گونه است؟
این همان دلیل برتری این لپ‌تاپ است. خصوصیتی که که موجب راحتی شدید کار با آن شده است:‌ بله، این مانیتور، تاچ است!
بنابراین برای کار با این لپ‌تاپ لازم نیست به کیبورد و موس تاچ‌پد آن تکیه کنید. بلکه می‌توانید با سرانگشتان و صفحه لمسی آن همه کارهایتان را پیش ببرید.
چه زمانی که مانیتور آن به وضع معمولی (مانند همه لپ‌تاپ‌های دیگر) است. و چه زمانی که آن را می‌خوابانید و شبیه یک تبلت می‌کنید. و چه زمانی که آن را برمی‌گردانید و مانند یک تبلت که به پایه‌ای تکیه‌اش داده‌اید؛ در همه حال،‌ کار با این لپ‌تاپ را باید فوق‌العاده نامید. چیزی که شاید کمتر کسی تجربه کرده باشد و راحتی کار با یک چنین کامپیوتری را چشیده باشد.


اما خصوصیت دومی که این لپ‌تاپ دارد؛ کوچکی و سبکی آن است. به هیچ دلیل یک مانیتور بزرگ 15.6 اینچی، یک امتیاز به حساب نمی‌آید. مخصوصا وقتی که شما واقعا بخواهید در محیط خارج خانه و توی اتوبوس و ... از آن استفاده کنید. یک لپ‌تاپ کوچک و جمع و جور یک امتیاز اساسی است.
کل این لپ‌تاپ کمتر از 1.5 کیلوگرم است. و مانیتور آن هم 10.1 اینچ.

امتیاز بعدی آن را باید در سیستم ساده اما نه چندان مختصر آن یافت. درست است که سی‌پی‌یوی ساده و از سری اتم دارد. اما یکی از قوی‌ترین‌های اتم است.

دو هسته‌ای است که تبدیل به چهار هسته مجازی می‌شود. همانند یک i3 و i5 که روی بقیه لپ‌تاپ‌ها کار گذاشته‌اند. بله! شما می‌توانید این لپ‌تاپ کوچک را چهار هسته‌ای حساب کنید! چنانچه در مشخصات این مدل از سی‌پی‌یو که از سایت اینتل برایتان در اینجا گذاشته‌‌ام؛ مشخص است.
فرکانس هر هسته‌‌ی آن 1.66 گیگاهرتز است. حافظه کش آن 1 مگابایت است که بصورت اسمارت عمل می‌کند. رم باس 1333 را پشتیانی می‌‌کند. اما متاسفانه بیشتر از 2 گیگ را نمی‌پذیرد. و این را باید اولین نقطه ضعف این لپ‌تاپ نام نهاد. اما به راحتی از سیستم 64 بیت 

دومین نقطه ضعف این لپ‌تاپ همان گرافیک داخل سی‌‌پی‌یوی آن است. که با 64 مگابایت رم اختصاصی و مجموع 256 مگابایت، سیستم را پشتیبانی می‌کند. بنابراین گرافیک لپ‌تاپ را باید خیلی پایین ارزیابی کرد. 
اما همین سبک بودن گرافیک و اتم بودن کل سی‌پی‌یو، یک مزیت بزرگ دارد. و آن اینکه مصرف باتری آن به شدت پایین است. ما با مصرف مداوم و همراه باپشتیبانی می‌کند. و گرافیک داخلی 200 مگاهرتزی ارائه می‌کند.

 استفاده از وای‌فای و بلوتوث روشن، به راحتی 6 ساعت با آن کار کردیم.

هارد که روی این لپ‌تاپ گذاشته شده است؛ هاردی معمولی و 2.5 اینچ است. به حجم 320 گیگابایت. اما باید بگوییم مقدار بافر آن کم است. مقداری که ما اندازه گرفتیم؛ 8 مگابایت حافظه کش بود. که می‌شد به راحتی هاردی با کش 16 مگابایت را بگذارند. سرعتی انتقال هارد (چنانچه در مشخصات هارد نوشته) چیزی حدود 3 گیگابیت در ثانیه بود. که سرعت خوبی است. لکن ما این سرعت را خودمان آزمایش کردیم بیشتر از 800 مگابیت بر ثانیه نبود.

اما پورت‌های لپ‌تاپ را باید نقطه قوت آن نامید. چرا که علاوه بر یو‌اس‌بی 2 که دارد؛ یو‌اس‌بی 3 هم دارد که همانطور که می‌دانید سرعت فوق‌العاده 4800 مگابیت‌درثانیه را ارائه می‌کند! و این علاوه است بر پورت لن (شبکه)‌ که در این لپ‌تاپ سرعت 1000 مگابیت دارد.
پورت دیگری که دارد eSATA است. که بصورت ترکیبی است. یعنی این پورت می‌تواند در شرایط عادی مانند یک یو‌اس‌بی 2 کار کند. و زمانی که به هارد اکسترنال وصل شود؛ مانند یک کابل ساتا عمل می‌کند.
نقطه قوت دیگر این لپ‌تاپ این است که از 3G پشتیبانی می‌کند. حتی جای سیم‌کارت هم دارد! یعنی اگر باطری را در بیاورید؛ می‌توانید یک سیم‌کارت مخصوص را درونش بگذارید. و بدون نیاز به وسیله رابط، وارد اینترنت شوید. البته در برخی نمونه‌های این محصول، مودم 3G داخل لپ‌تاپ وجود ندارد. اما به راحتی از درب کوچک مخصوص آن می‌توان آن را در کنار مودم وایرلس نصب کرد.
کلید روشن و خاموش کردن لپ‌تاپ در کناره بیرونی لپ‌تاپ است. اما این کلید در وقتی که در لپ‌تاپ بسته است؛ عمل نمی‌‌کند. که واضح است برای جلوگیری از روشن و خاموش شدن ناخواسته لپ‌تاپ است.

یک کلید استثنایی دیگر هم در سمت چپ لپ‌تاپ هست. که دو کار انجام می‌دهد. وقتی لپ‌تاپ روشن است؛ مانند کلید کنترل‌پنل لپ‌تاپ عمل می‌کند. که با باز کردن یک پنجره؛ اجازه میدهد کاربر خیلی سریع نور یا صدا را کم و زیاد کند. وایرلس را قطع و وصل کند. مانیتور را روتیت (چرخاندن) کند. و ... اما وقتی لپ‌تاپ خاموش است؛ ما زدن همین کلید؛ با استفاده از چراغ‌های ال‌ای‌دی جلوی لپ‌تاپ (که مخصوص روشن و خاموش بودن یا هارد یا وایرلس است) به شما نشان می‌دهد که باطری هم اکنون چند درصد پر است!‌ که این ابتکار را باید فوق‌العاده نامید.
یک مطلب مهم را تا یادم نرفته بگویم. گفتیم مانیتور را می‌توان کاملا روی کیبورد خواباند. و مانند یک تبلت به دست گرفت. در این حالت چنانچه گفتیم؛ می‌تواند صفحه را روتیت کرد. و بصورت عمودی به دست گرفت.
اما باید بگویم من این وسیله را به هیچ عنوان یک تبلت نمی‌نامم. هرگز یک وسیله به این کلفتی را نمی‌توان تبلت نامید! با وزن 1.5 کیلوگرم مسلما هر مچی را از پا خواهد انداخت! بلکه من این را یک لپ‌تاپ می‌نامم که رابط کاربری بسیار مجهزی دارد. پس وقتی شبیه یک تبلت می‌شود؛ باز هم یک لپ‌تاپ است!
نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم؛ این که سیستم عامل این لپ‌تاپ ویندوز 7 است. و همان طور که می‌دانید این ویندوز برای وسایل تاچ ساخته نشده است. و صرفا توان این را دارد که تاچ‌اسکرین را مانند یک دیوایس شناسایی کند و راه‌اندازی نماید. و باید کارکرد ویندوز 7 را در عرصه تاچ ، افتضاح نامید. حتی نقطه لمس در صفحه را هم گاهی با نیم‌سانت آنطرف‌تر تشخیص می‌دهد! و باید موکدانه بگویم این نقص لپ‌تاپ نیست. بلکه نقص ویندوز سون است. انتظار داریم با عرضه ویندوز 8 این نقص به کلی برطرف شود. ویندوزی که برای وسایلی مانند این لپ‌تاپ عالی به نظر می‌رسد.

لپ‌تاپ، اسپیکر استریو دارد که صدای خوبی دارد. اما باید گفت ضعیف است. همچنین میکروفون داخلی هم دارد. که به نظر من قوی نبود. وبکم هم دارد که تصویری با 1.3 مگاپیکسل ارائه می‌کند. که باید کیفیت آن را در حد متوسط ارزیابی کرد.
صفحه تاچ مانیتور از نوع خازنی است که کار با آن را ساده کرده است. که بصورت مولتی‌تاچ و 2 نقطه‌ای عمل می‌کند. یعنی همزمان دو سرانگشت را تشخیص می‌دهد.
اما نقطه قوت دیگر لپ‌تاپ را در تاچ‌پد (موس) آن باید دید. به نظر ما بی‌نقص و به شدت مجهز عمل کرد. به راحتی سر انگشت را تشخیص میدهد. و بصورت مولتی‌تاچ 3 نقطه‌ای کار می‌کند. یعنی شما علاوه بر کلیک با یک انگشت؛ با دو انگشت هم می‌توانید کلیدهای تعریف شده را اعمال کنید. مثلا با عمل موسوم به نیشگون گرفتن؛ صفحه‌ای را زوم کنید. یا با سه انگشت برای مثال مای‌کامپیوتر را باز کنید. یا کاری کنید که راست‌کلیک معنی دهد.
عملکرد تاچ‌پد را عالی ارزیابی می‌کنم.
راستی! این لپ‌تاپ ODD ندارد! یعنی مثلا دی‌وی‌دی‌رایتر ندارد. و شما برای نصب هر برنامه‌ای باید به پورت یواس‌بی آن متکی باشید. لکن به نظر می‌رسد این نداشتن را باید برای این لپ‌تاپ یک امتیاز به شمار بیاوریم نه یک نقص. چرا که دی‌وی‌دی، اندک‌اندک در حال از رده خارج شدن است. و حمل یک دی‌وی‌دی‌رایتر به طور دائمی، مسلما یک نقص است. شما اگر توان کار با فلش‌مموری را به طور کامل ندارید؛‌ نهایتا می‌توانید یک دی‌وی‌دی‌رایتر اکسترنال بخرید و از طریق پورت یو‌اس‌بی به لپ‌تاپ وصل کنید.
در مجموع اگر چه نقص‌های این لپ‌تاپ را برشمردم؛ اما باید بگویم این لپ‌تاپ سبک و کوچک را عالی ارزیابی میکنم. لپ‌تاپ، سیستم سبکی دارد. اما تا توانسته است؛ رابط کاربری قوی‌ای ارائه کرده است. 

کار با این کامپیوتر، بیش از آنکه تصورش را بکنید؛ لذت‌بخش است!

نوشته شده در تاریخ 27 خرداد 91    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: پیشنهاد سخت‌افزاری،     | دیدگاه شما()