تلویزیون یک مستند گذاشته بود درباره گروه داعش و نظایرش. 
تحلیل می‌کردند اینها وابسته به آمریکا هستند که آمریکا توی آب‌نمک خوابانده‌شان؛ هر وقت بخواهد درشان می‌آورد! و اینها چون اساس‌شان اشتباه است؛ به زودی تمام خواهند شد.

یاد تحلیل‌های مائو افتادم. می‌گفت از میان آمریکا و شوروی، چون آمریکا پیر است و شوروی بر اساس یک فکر جوان است؛ مسلم است که شوروی برنده خواهد شد.


مائو اشتباه هم نمی‌گفت. اما بر اساس تصورات خودش نتیجه‌گیری می‌کرد. کاری با دنیای واقعیات نداشت. فکر می‌کرد شوروی جوان است. چرا که حرف شوروی برای خود او جذابیت داشت. و فکر می‌کرد آمریکا از بین خواهد رفت. چون فکر آمریکا به نظرش مرتجعانه می‌آمد.

اما عملا اینطور نشد. در دنیای واقعیات، آمریکا با نظام طبیعت، هماهنگ‌تر بود. و انبوه انسان‌ها، حرف آمریکا را بیشتر می‌پسندیدند. نظامی که بر اساس پول باشد. شاید برای مائو جذاب نبود.

بله. داعش و تفکر داعش هم تمام‌شدنی هستند. محکوم هستند. باطل هستند. اما شاید دهه‌ها بر پا بمانند. و شاید کشورهای پی‌درپی را تصرف کنند. 

جذابیتی که داعش و گروه‌های مسلح برای جوانان دارد، مسلما با تحلیل «آب‌نمکی» از بین نمی‌رود. اینها هستند. جذاب هستند. و زمانی که گروه‌های شیعه در حال پول جمع کردن و تلویزیون‌داری و دولت تشکیل دادن در عراق و لبنان و ایران هستند؛ این گروه‌های داعشی هستند که جذابیت دارند.
این‌ها را باید فهمید.

نوشته شده در تاریخ 4 اردیبهشت 94    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: مطالب حاشیه‌ای،     | دیدگاه شما درج می‌شود()