در این مطلب می‌خواهم یک وبلاگ را معرفی کنم. وبلاگی که بنا دارد بصورت روزانه مطالب خواندنی را درج کند. 

به نظر من همین که یک «نفر» شروع کند به مطالعه اینترنت و مطالب خواندنی را تشخیص دهد؛ و آن را در سایت خود نشر دهد؛ به خودی خود با ارزش است. چرا که اولا یک تشخیص انسانی در اینجا وجود دارد. اگر شما با سایت‌هایی که همین کار را در بازنشر خبرها انجام می‌دهند و به «بات»ها تکیه دارند؛ مقایسه کنید؛ به تفاوت عمیق این دو پی خواهید برد.

ثانیا وقتی مطالب خواندنی از اینترنت بصورت انسانی جمع‌آوری شوند؛ به معنی کپی‌برداری نیست. بلکه یک محقق هم همین کار را می‌کند. او هم مطالب مختلف را جمع می‌کند. بعد که بصورت یک کتاب منتشر می‌شود؛ خواننده احساس می‌کند چقدر این مطالب را نیاز داشته است. ضمن اینکه این «تالیف» بی‌تاثیر از مولف نیست. چرا که او نظرات خودش را همه جا اعمال می‌کند. و با آنچه بیشتر موافق است؛ بیشتر همراهی می‌کند. 

اصولا خبرنگاران و گزارشگران معروف هم کاری غیر از این نمی‌کنند. آنها خبری را اختراع نمی‌کنند. بل فقط جمع‌آوری می‌کنند. اما آنچه آنها جمع می‌کنند، چیزی است که موجب معروفیت‌شان می‌شود. همان نیرویی که به «شمّ» خبرنگاری معروف است.

نمونه‌ی دیگر وبلاگ‌های موفق را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید. که کاری جز همان «جمع‌آوری» نمی‌کند. 

وبلاگ‌ها را بصور مختلف می‌توان خواند. هم مستقیما؛ هم از طریق فید، و هم اخیرا از طریق اپ‌های مستقل. و پویاکام اگر ببیند یک وبلاگ بصورت موفق عمل می‌کند، یک اپ آندرویدی به او هدیه خواهد داد. 

در اینجا آخرین پست‌ وبلاگ مورد بحث را مشاهده می‌کنید:
 (بخش زیر، بصورت خودکار، بروز می‌شود)

نوشته شده در تاریخ 22 شهریور 93    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: مطالب حاشیه‌ای،     | نظر شما()