شاید زیاد شنیده باشید که امروز، دوران اینترنت است. و همه اطلاعاتی را می‌توان به راحتی یافت.

گرچه این حرف مبالغه است؛ اما گاهی هم نزدیک به واقعیت می‌شود!

امروز یک اپ را برای اندروید معرفی می‌کنم که شما را وارد دنیای دیگری می‌کند.

چون گوشی یا تبلت اندرویدی شما همیشه دم‌دست شماست، هر وقت که با واژه‌ی ناشناخته‌ای روبرو شدید، یا چیزی شنیدید که خواستید اطلاعات جامعی در آن باره داشته باشید؛ با این اپ به راحتی خود را درآخرین اطلاعات مربوط، غرق خواهید کرد!

کافیست که اپ ویکی‌پدیا را نصب کنید. حال با سرچ آنچه لازم دارید، به اطلاعات تقریبا معتبری در آن باره دست می‌یابید.

این اپ به سایت ویکی‌پدیا متصل است. و همه چیزی را در آن خواهید یافت.

                            

چند نکته در باره این اپ به ذهنم رسید که شما را کمک خواهد کرد:

اول اینکه چون این یک «اپ» است و «سایت» نیست، بنابراین شما به راحتی از آن استفاده خواهید کرد. مشکل صفحه‌بندی نخواهید داشت. و همچنین دیتای خیلی کمی با دیوایس شما ردوبدل خواهد شد. هم زود به اطلاعات دسترسی خواهید داشت. و هم ترافیک کمی مصرف خواهد کرد. بنابراین با سیم‌کارت هم اگر وصل باشید؛ هزینه مختصری را بابت اتصال به اینترنت به شما تحمیل خواهد کرد. پس در کوچه و خیابان هم شما به منبع عظیمی از اطلاعات معتبر دسترسی دارید. پس اکنون زمان آن رسیده که اطلاعات عمومی خودتان را گسترش دهید. فقط کافی است یک سوژه بیابید. سپس وارد دنیای مطالعه ِراحت و بروز شوید. و همان طور که می‌دانید آنقدر در ویکی‌پدیا لینک هست، که موضوعات جدید شما را دنبال خود خواهد برد!

دوم اینکه به نظر می‌رسد سرچ در این اپ چندان خوب کار نکند. یک ترفند را بهتان یاد می‌دهم. شما در خود سرچ اصلی اندروید، سرچ را انجام دهید. یعنی همان که با گوگل کار می‌کند. همیشه در خود گوگل یکی از لینک‌های برتر، سایت ویکی‌پدیاست. وقتی شما روی این لینک کلیک کنید و قبل از آن هم اپ ویکی‌پدیا را نصب کرده باشید؛ از شما سوال خواهد شد که می‌خواهید این لینک در بروزر اینترنت باز شود یا در اپ ویکی‌پدیا؟ شما جواب دهید در اپ. و تیک بزنید که همیشه اینطور عمل شود. نتیجه این می‌شود هر بار که سرچ می‌کنید؛ با کلیک روی لینک به ویکی‌پدیا؛ اتوماتیک اپ ویکی‌پدیا باز می‌شود و شما به راحتی مطلب را می‌خوانید. پس اصلا نیازی نیست خود اپ را باز کنید! شما صرفا سرچ کنید. و مطالعه کنید.

سوم اینکه اگر دوست دارید، می‌توانید در ویکی‌پدیا عضو شوید. پس از آن، مجموعه تحقیقاتی که شما انجام می‌دهید، در حافظه ویکی‌پدیا ضبط می‌شود. و آرام‌آرام شما را یک عضو فعال حساب خواهد کرد. حال اگر تمایل داشته باشید می‌توانید با همین اپ به ویکی‌پدیا کمک کنید. اگر اطلاعات شما در موضوعی کاملتر است؛ می‌توانید صفحات ویکی‌پدیا را ویرایش کنید. اگر سابقه شما در این ویرایش هم خوب باشد؛ کم‌کم ویکی‌پدیا شما را یک عضو خوب حساب خواهد کرد. و ویرایش‌های شما را باارزش تلقی می‌کند. مقالات بیشتری برای شما باز می‌شود که اجازه ویرایش خواهید داشت. و ویرایش‌های شما حذف نخواهد شد.

 چهارم اینکه ویکی‌پدیا از زبان فارسی پشتیبانی کاملی می‌کند. بعد از نصب از همان ابتدا، در تنظیمات اپ، به بخش «مطالعه در زبان دیگر» بروید و زبان فارسی را انتخاب کنید. این انتخاب تا زمانی که تغییرش ندهید در اپ شما باقی خواهد ماند. 

برای نصب این اپ کافی است آن را دانلود کرده و نصب نمایید.

برای دانلود یا از سایت رسمی گوگل یعنی گوگل‌پلی استفاده کنید. یا اگر این کار سخت است از اینجا دانلود نمایید:

 

DownLoad

 لینک کمکی:
download

حجم فایل: 1.9 مگابایت

فرمت فایل: APK

 

نوشته شده در تاریخ 6 مرداد 93    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: برنامه‌ موبایل،     | اگر برایتان مفید بود، ما را بی‌خبر نگذارید()