اینبار می‌خواهم در مورد امنیت شبکه روتر شما صحبت کنم. یعنی وقتی شما یک مودم برای ADSL خودتان می‌خرید که مجهز به شبکه وایرلس (بیسیم‌) است. در اینصورت صدها نفر می‌توانند به روتر شما وصل شوند. و از آنجا که این وصل شدن بصورت بیسیم انجام می‌شود، شما شاید هیچ‌وقت این اتصال غیرقانونی را متوجه نشوید.
قدم اول در رعایت امنیت شبکه وایرلس شما، گذاشتن رمز عبور است. و پیشنهاد ما به شما این است که این رمز باید حدود 60 کاراکتر باشد.
اما با اینکه شکستن یک رمز 64 کاراکتری بسیار سخت است؛ اما گاهی افشای ناخواسته یک رمز موجب می‌شود که از اینترنتی که شما مالک آن هستید، کسی دیگر استفاده کند.
پس راه حل چیست؟
راه حل قطعی برای این کار استفاده از مک‌آدرس است.
هر کارت شبکه وایرلس، یک آدرس مخصوص خودش را دارد. که در کارخانه سازنده بر رویش نصب می‌شود. این کارت وقتی روی لپ‌تاپ شما نصب شد؛ عملا لپ‌تاپ شما را داری یک آدرس منحصر بفرد می‌‌کند. و اگر برای دسک‌تاپ خودتان یک کارت وایرلس بخرید، آن کارت است که این آدرس انحصاری را دارد.
شما با دانستن مک‌آدرس خودتان می‌توانید یک کار امنیتی ساده انجام دهید که در این حالت، دزدیدن از اینترنت شما در حد صفر خواهد رسید.
شما وارد بخش تنظیمات مودم خودتان بشوید. در اغلب مودم‌ها، شما با تایپ این آی‌پی در آدرس‌بار مرورگر خودتان می‌توانید موفق شوید:
192.168.1.1
و آنگونه که در عکس (که مربوط است به یک مودم معروف) توضیح داده شده است؛ بخش فیلتر شدن از لحاظ مک‌آدرس را فعال کرده و سپس اینطور قرار دهید که فقط مک‌آدرس‌هایی که در لیست وارد می‌کنید؛ مجاز به دسترسی به شبکه وایرلس هستند. و بعد از آن؛ مک آدرس خودتان را (یا هر کسی را که مجاز می‌دانید) وارد لیست کنید.

MAC address

اما سوال این است که از کجا بدانیم مک‌آدرس کامپیوتر ما چیست؟
راه ساده این است که قبل از فعال کردن فیلترینگ مک‌آدرس در تنظیمات روتر (مودم) و وقتی که به روتر وصل هستید (کانکت هستید) از آیکن connection کنار ساعت (در نوار وظیفه) راست کلیک بگیرید و با انتخاب status وارد آن شده و مطابق عکس توضیحی زیر، به مک‌آدرس خودتان پی ببرید.

MAC address

 
راه دیگر هم برای وقتی نمی‌خواهید حتی برای یک لحظه، فیلترینگ مک‌آدرس را در مودم غیرفعال کنید؛ این است که در هر حالتی (حتی وقتی به هیچ شبکه وایرلسی وصل نیستید) وارد بخش command شوید (یعنی در RUN تایپ کنید cmd و اینتر را بزنید) و در آنجا اینگونه تایپ کنید:
ipconfig/all
و اینتر را بزنید.

در جلوی فیزیکال‌آدرس، چیزی نوشته شده است که همان مک‌آدرس شماست.

MAC address

مک‌آدرس را وارد لیست مجاز کنید و بعد از آن مطمئن باشید غیر از کامپیوترهای داخل لیست؛ هیچ کامپیوتر دیگری نمی‌تواند به روتر شما از طریق بیسیم، وصل شود.
 


نوشته شده در تاریخ 16 آبان 91    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: اطلاعات مفید،     | سوال؟ ()