من چندین بار دیده‌ام کسانی می‌خواهند کامپیوتر بخرند، و خیلی حساس بودند که رم این سیستم از باس بالایی برخوردار باشد.

اغلب رم های DDR3 موجود بازار، باس 1333 دارد. بد نیست بگوییم این عدد، معنایی فنی ندارد. بلکه اشاره‌‌ای دارد به مدل رم. یعنی فرکانس کار این رم، 1333 نیست. بلکه کمتر است.

اما به نظر شما هر چه ما باس بالاتری داشته باشیم، آیا بهتر است؟

در نظر اول باید گفت آری. اما اگر فنی نگاه کنیم، باید گفت نه!

اینکه شما بالاترین باس رم را انتخاب کرده و روی سیستم خود نصب کنید، لزوما مفید نخواهد بود.

رم چیزی است که در خدمت سی‌پی‌یو است. وگرنه ارزش حافظه‌ای دیگری که ندارد. سرعت نقل و انتقال دیتا از رم به سی‌پی‌یو و برعکس، به باس بستگی دارد.

اما چیزی دیگری هم این میان مطرح است. یعنی اینکه یک سی‌پی‌یو باید بتواند از این باس رم پشتیبانی کند.

شاید ندانید اما مدل‌های پیشرفته‌ای از سی‌پی‌یو هم هستند که از باس بالا پشتیبانی نمی‌کنند. مثلا مدل i3 نمی‌تواند بالاتر از 1066 را بپذیرد. و مدل i5 نمی‌تواند بالاتر از 1333 را بپذیرد.

پس اگر شما روی سیستم خودتان که یک i5 است، رمی با باس 2600 نصب کنید، عملا هیچ فایده‌ای ندارد. (البته من با مواردی مواجه شده‌ام که در این حالت به سیستم شما آسیب هم می‌رسد. یعنی مرتبا با بلواسکرین مواجه شده‌ایم)

راه حل فنی این است که شما با توجه به سی‌پی‌یو خودتان، رم را انتخاب کنید. 

DDR3

شما به راحتی می‌توانید به سایت اینتل مراجعه کنید. با سرچ مختصری، مدل خودتان را پیدا کنید. به بخش مشخصات فنی آن نگاه کنید. و ببینید این مدل، تا نهایتا چه باس رمی را می‌پذیرد. و بعد از آن رم را انتخاب کنید. 

پس یادتان باشد بار بعدی که خواستید سیستم بخرید یا حتی فقط سی‌پی‌یو را عوض کنید؛ قبل از هر چیز دیگر، مدلی را انتخاب کنید تا باس رم بالاتری را پشتیبانی کند. و در این صورت است که با نصب رم بالاتر، سرعت سیستم خودتان را افزایش خواهید داد.مطالب پیشنهادی:

- هسته و نیم‌هسته یعنی چی؟

 

نوشته شده در تاریخ 7 آبان 91    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: اطلاعات مفید،     | دیدگاه()